Pécs másodszor lesz házigazdája az összmagyar diákjátékoknak

pecs_1.jpg2013 után ismét Pécs városa ad otthont az Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság teremsportági döntőinek. A Kű Lajos által életre hívott diákbajnokságot nyolc évig Vas megyében rendezték meg, Bükön, majd Kőszegen. Tavaly már Pécsre figyelt a Kárpát-medence magyarsága, sőt mivel Kanadából is érkezett két delegáció, a szervezők a bajnokság nevéből törölték a Kárpát-medencei jelzőt. A tengeren túlról ezúttal is útra kelnek a magyar fiatalok, hogy együtt versenyezzenek a felvidéki, délvidéki vagy éppen a burgenlandi gyerekekkel. A hangsúly a közös együttléten van, érezzék a különböző országokból érkező fiatalok, hogy mi magyarok együvé tartozunk, függetlenül lakhelyünktől. A nemzet egy és oszthatatlan, a nemzetet nem lehet feldarabolni, tudunk azonos nyelven, magyarul álmodni. Az Összmagyar Nemzeti diákbajnokság egyik fő célja, hogy erősítse a nemzeti identitás érzését.

Ha a tengeren túlról egyelőre nem is sikerült új területeket bekapcsolni a diákbajnokság vérkeringésébe, egy új ország mindenképpen csatlakozik a tíz éves mozgalomhoz. Svájcból érkeznek magyar fiatalok, akik sakkban és asztaliteniszben próbálnak szerencsét. Egy hete Kű Lajos Wichmann Tamás kenu világbajnok és Gál László társaságában – részt vett a 7. Zürichi Magyar Napon, ahol igyekeztek Svájcban élő magyarokat toborozni. Van érdeklődés és ígéret is a részvételt illetően. Erről az utazásról majd külön is beszámolunk.

pecs_2.jpg

Visszatérve a pécsi versenyekhez, az idén is mintegy 250 fiatal érkezik a baranyai fővárosba, hogy november 14-15-16-án összemérje erejét a X. Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság teremsportági döntőiben. A Pécsi Sport Nonprofit Zrt., élén Vári Attila vezérigazgatóval, olimpiai bajnok vízilabdázóval  – 2013-hoz hasonlóankomoly személyi és dologi háttérrel szervezi a versenyeket, rajtuk nem fog múlni a jubileumi diákbajnokság sikere.
A sportágak a korábbi évekhez képest változatlanok:
- asztalitenisz, fiú és lány egyéni, általános és középiskolás
- birkózás, kötöttfogás, általános iskolás
- lány kézilabda, általános iskolás
- sakk, fiú és lány egyéni, általános és középiskolás
- irodalmi-történelmi vetélkedő, 4 fős csapatok területenként
A korcsoportok határai:
- általános iskolások     1999. január 1 után születettek
- középiskolások         1995. január 1 és 1999. január 1 között születettek
A már említett Kanada és Svájc mellett Délvidékről, Felvidékről, Erdélyből, Kárpátaljáról és Burgenlandból érkeznek versenyzők. A fiatalok a versenyek szüneteiben Pécs nevezetességeivel is megismerkednek, 2010-ben Pécs Európa kulturális fővárosa volt.

G.L.

Ma 2018. augusztus 20., hétfő, István napja van. Holnap Sámuel és Hajna napja lesz.