Kárpát-medencei diáksportolók randevúja Kőszegen

November 16-18-a között már nyolcadik alkalommal találkoznak a Kárpát-medence ifjú sportolói a Vas megyei Kőszegen. Kű Lajos, a Ferencváros egykori válogatott játékosa, olimpiai ezüstérmese, aki a kezdetektől alapítványunk elnöke is, hívta életre a diákjátékokat, melyek a kezdeti években szintén Vas megyében, az Európa-hírű fürdővárosban, Bükön kerültek megrendezésre. A vendégszeretet nyolc éve változatlan, az idén egy nem mindennapi jubileum teszi még ünnepélyesebbé az összmagyar diákbajnokság küzdelmeit. A Kőszegi SE 2012-ben ünnepli alakulásának 100. évfordulóját, november 16-án már délelőtt megkezdődnek az ünnepségek. Először a tavaly hazatért olimpiai bajnok labdarúgó, Lóránt Gyula sírjánál tartanak megemlékezést, majd a város sporttörténetét bemutató kiállítást nyitja meg Jenkei Ede, a kőszegi sport legendája. A kiváló sportkrónikásnak ez alkalomra könyve jelenik meg az eseményekben bővelkedő száz év történéseiről. Délután díszközgyűlésen találkoznak a város jelenlegi és egykori sportolói.
A jubileumi év záró rendezvénye pedig péntek este veszi kezdetét, amikor megérkeznek a sportdelegációk Délvidékről, Felvidékről, Erdélyből és Kárpátaljáról, hogy kezdetét vegye a VIII. Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság. A sportágak változatlanok: asztalitenisz, birkózás, leány kézilabda és sakk. Ökumenikus istentisztelettel indul a szombati program, majd huszárok felvezetésével a várhoz vonulnak a delegációk, hogy koszorúzással tisztelegjenek a hős várvédő Jurisics Miklós emléke előtt. Lendvai Zoltán rédicsi plébános úr jóvoltából ismét egy nagyszerű gördeszka sportbemutatóban lehet részük a jelenlévőknek.
Az ünnepélyes megnyitót követően először a sakk, majd az asztalitenisz küzdelmei kezdődnek meg. A napot az irodalmi-történelmi vetélkedő zárja. Itt mutatják be a csapatok produkciójukat is.
Vasárnap a birkózásé és a kézilabdáé lesz a főszerep. Két egykori kiváló sportolónk is fővédnöki szerepet vállalt:  Farkas Ágnes olimpiai- és vb-ezüstérmes kézilabdázó és Jónyer István világbajnok asztaliteniszező. A velük való találkozás óriási élményt jelenthet a fiataloknak.
Kű Lajos 2003-ban, Székelyudvarhelyen az első megnyitóünnepségen így fogalmazta meg a rendezvény célkitűzéseit: "A Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság célja, hogy a sport és a hozzá kapcsolódó kulturális események segítségével közelebb hozza egymáshoz a magyarlakta nemzetrészeket, így erősítjük a nemzeti öntudat és együvé tartozás érzését. Ugyanakkor tisztelgünk nemzetünk jeles történelmi személyiségei előtt, a jövőnek pedig neveljük az ifjúságot.”
A célok azóta sem változtak. A mottónk már jól ismert: "Hittel, sporttal és kultúrával"

G.L.
A rendezvény plakátja itt megtekinthető.

Ma 2018. június 23., szombat, Zoltán napja van. Holnap Iván napja lesz.